Internship Olasz szakmai gyakorlati lehetőség – Italian Internship Opportunity

Alenis Group – Posted by Alenis Group Gorizia, Friuli-Venezia Giulia, Italy

Job Description

Olasz szakmai gyakorlati lehetőség

Az Alenis Italia Srl teljes munkaidős gyakornokot keres
Sales and Marketing pozícióba.

Cég ismertető
Az Alenis Italia Srl — a NeroNero.it és Supercialde.it kávédisztribútorok működtetője.

Feladatok
– rendelések előkészítése és teljesítése
– online marketing és értékesítés
– számlázás
– logisztika támogatása
– az előbbiekhez kapcsolódó adminisztráció
– ügyfelekkel való kapcsolattartás

Elvárások
– közép szintű olasz nyelvtudás szóban és írásban egyaránt

- kiváló kommunikációs és szervező készség

– önálló munkavégzésre való képesség

– precizitás, megbízhatóság

– felhasználói szintű számítógépes ismeretek

Előnyt jelent
– felsőfokú olasz illetve angol nyelvtudás

Amit kínálunk
A gyakornoki pozíció nagyszerű lehetőséget nyújt többek között az olasz nyelvi készségek fejlesztésére. Továbbá tehetséges és ambíciózus fiatal szakemberek számára számos karrierlehetőséget rejthet magában.

Fontos
A gyakorlati lehetőség fizetetlen, így ajánlatos valamilyen pénzügyi támogatást/ösztöndíjat megpályázni. (pl. Erasmus program)

Munkavégzés helye
34170 Gorizia – Italy

English version————————–

Italian Intership Opportunity

Alenis Italia Srl is searching for a full-time
sales and marketing intern

About us
Alenis Italia Srl — operator of NeroNero.it and Supercialde.it — is an Italian coffee distributor.

Tasks
– preparing and fulfilling orders
– online marketing and sales
– invoicing
– supporting logistics

- administration related to the previous activities
– customer service, managing customer relationship

Expectations
– working proficiency in italian and english

- excellent communication and organizational skills
– ability to work independently
– precision, reliability
– computer literacy

Advantage
– full working proficiency in italian, fluent in english

We offer
The internship provides a great possibility to develop your Italian language skills, among many others. This could be a great career opportunity for talented and ambitious young professionals.

Important
We don’t offer remuneration, applying for scholarship or financial support is recommended (for example Erasmus programme)

Place of work

Jelentkezés Jelentkezz angol és olasz fényképes önéletrajzod és olasz motivációs leveled elküldésével az alábbi e-mail címen: recruitment@alenis.com tárgy: Alenis Italia Sales and Marketing -------------- Application Apply for this position by sending an English and Italian CV with a photo and an Italian cover letter to: recruitment@alenis.com subject: Alenis Italia Sales and Marketing

Job Categories: Sales. Job Types: Internship. Job Tags: Sales and Marketing.

2147 total views, 0 today